Basketbol tüm dünyanın kabul ettiği, önemli spor dallarından biridir. Standart kuralların çoğunun basitleştirilmiş şekliyle basketbol 21 nasıl oynanır konusunda; nasıl hazırlanacağınız, nasıl oynayacağınız ve kurallarını öğrenmek gerçekten basittir. Temel kurallara göre oynayabilir ya da oyuna alıştıktan sonra, biraz karıştırma riskiniz vardır.

Basketbol 21’de Temel Kurallar

Basketbol 21; çoğunlukla yarı sahada, en az 3 oyuncuyla oynanan, yaygın basketbol çeşitlerinden biridir. Bireysel tabanlı olan oyunda amaç; rakiplerden 21 puan toplamaktır.

Basketbol 21 temel kuralları oldukça basittir;

 • Oyun içinde herhangi bir takım arkadaşı bulunmuyor ve diğer oyuncular da aynı durumdaysa, puan ve genel performans, sadece sizin sorumluluğunuzdadır.

 • Oyunda zaman sınırı bulunmamakla birlikte, sadece 21 puan toplamanız gerekir.

 • Puanlamada sınırı aştığınız anda, puanınız ceza olarak düşürülecektir.

 • 3 sayılık atışlar 3 puan kazandırır.

 • 3 sayı çizgisinde atılan normal atışlar 2 puandır.

 • Serbest atış çizgisinde yapılan atışlar ise 1 puan değerini alır.

 • Kazanmak için, oyuncuların 21 puan alması gerekir ve her oyuncu kendi puanını takip etmelidir.

Oyunun başlaması için; bir oyuncu tarafından, 3 sayı çizgisinden şut atışı yapılır. Atış ya basket olacaktır ya da karavanaya gidecektir. Atışın ıskalanması durumunda, geri kalan oyuncular ise; ribaund alacak ve basket yapmaya çalışacaktır.

Basketbol 21 Oyun İçi Kuralları

Basketbol 21 nasıl oynanır konusuna geçmeden önce; temel kuralların yanında, oyun içi kuralları bilmek önemlidir. Oyunda puanlama oynanan bölgeye göre değişkenlik gösterebiliyor.

Puanlama normalde ikişer ya da üçer şekilde yapılır ya da birler ve ikiler şeklinde de yapılabilir. Çoğu yerde serbest atışlar 2 puan ve saha atışları 1 puan değeri olarak puanlama sistemi kullanılır.

 • Sahadan şut atışı yapıldıktan sonra, şut atışını yapan oyuncuya, 3 serbest atış verilir.

 • Serbest atış kaçırılır ya da kaçırılmaz. Eğer oyuncu 3 serbest atışı da yaparsa, top o kişiye geçer ve oyun devam eder.

 • Daha profesyonel oyuncular için, sahadan sonraki serbest atışlar yerine 3 sayılık atışlar yapılır.

 • Çok oyunculu bir oyun oynanıyorsa; bir oyuncu 13 puana ve diğer oyuncular 0 puan almışsa, alan daraltılır. Yani basket yapamayan oyuncular, oyundan çıkarılır.

Bazı versiyonlarda ise; bir oyuncunun 11 puan almış olmasından sonra, bir atış kaçırmışsa, aldığı puan sıfırlanır. Diğer yandan çoğu zaman uygulanmayan ve isteğe bağlı olan bir kural daha vardır.

Bir oyuncu havada ribaund alır ve yere inmeden topu basket yaparsa; ilk şutu kaçıran oyuncu, hangisi daha yakınsa 0 ya da 11 puana düşürülür.

Basketbol 21 Nasıl Oynanır?

Basketbol 21 nasıl oynanır konusunda temel kuralları ve saha içi kuralları anlamak çok önemlidir. Oyunu oynamak için tek ihtiyacınız olan bir basketbol yarı sahası, bir top ve en az 3 oyuncu gerekir.

Oyunu başlatmak için birkaç yol bulunur. En yaygın şekilde oyun başlatma kuralı; bir oyuncunun serbest atış yapmasıdır. Eğer atıcı topu basket yaparsa, topu kendi alır. Eğer serbest atış basket olmazsa, diğer oyuncular arasında, ribaunda çıkarak, topu ilk alan kişi, topun sahibi olur.

Topa ilk sahip olacak kişinin belirlenmesi için bir başka yolu da 3 sayılık atış yapmaktır. Basketi ilk yapan oyuncu ise, oyuna başlamak için topun sahibi olacaktır. Topa sahip olan oyuncu; hücum oyuncusunun sayı almaması için, zor hale getirebilecek savunma yapmaya başlar.

Topu hücum oyuncusunun alması durumunda, oyun tekrar canlanır. Savunma oyuncularından birinin ribaundu alması durumunda; basket çemberine saldırmadan ya da dışarıdan şut çekmeden önce topu, 3 sayılık yayının dışına çıkarmalıdır.

Bir oyuncu ne zaman basket yaparsa; diğer oyuncular ribaund pozisyonundan serbest atış çizgisine döner. Atıcı serbest atışı yaparsa, başka bir atış daha yapabilir. Burada yapılabilecek en fazla serbest atış sayısı ise 2 olacaktır.

Atıcının birinci ya da ikinci serbest atışı kaçırması durumunda, ribaund alan oyuncunun, şut atmadan önce, topu uzaklaştırması gerekir. Topun; top kaybı, blok ya da kaçırılan şut gibi nedenlerle başka bir oyuncuya geçmesinden sonra serbest bırakılması gerekir.

Basketbol 21 Oyununda Cezalandırma Sistemi

Basketbol 21 oyunu; birden fazla defans oyuncusuna karşı, basket atmak için mükemmel bir yoldur. En az 3 ya da 4 oyuncunuz ve daha fazla oyuncu olması durumunda, inanılmaz eğlenceli bir oyundur.

Her yaş ve beceri seviyesi için uygun olan birçok farklı versiyona sahip olan basketbol 21 nasıl oynanır konusunda bir başka önemli nokta olan cezalandırma sistemi oyunculara göre şekillenir. Oyuncuların kendi faullerini yapması gerekir.

Faul olduğunda top, hücum oyuncusuna verilecektir. Faul durumu çok fazla olursa, hücum oyuncusunun her faul aldığında, bir serbest atış atacağı unutulmamalıdır.

Basketbol 21 Oyunu için İpuçları

Basketbol 21 oyunu; birden fazla defans oyuncusu olması dışında, geleneksel olarak oynanan birebir basketbol oyununa oldukça benzer. Çoğunlukla yerel parklarda ve okul sonrası eğlenmek için oynayacakları bir basketbol oyununa benzetilebilir.

Bunun yanında basketbol 21 oyunu ipuçları ile rakiplerinizi daha kolay yenmeniz de mümkün olacaktır.

 • Basketbol 21 oynamaya başlarken; başarılı olmak için, hızlı başlangıçlar yapmaya çalışılır.

 • Erken bir liderliğin olması ya da iyi bir skora sahip olmak için, başlangıçta oyun ilerledikçe, üzerinizdeki baskının bir kısmının atılması için, hızlı başlangıçlar tavsiye edilir.

 • Top sizdeyse; serbest atış yapmaya odaklanmak ve sadece iyi şut denemeleri yapmak, sizi daha başarılı kılacaktır.

Diğer yandan 21 sayısına ulaştığınızda; iyi son vuruşları yapmak için, yeterli derecede enerjinizin olması gerekir. Bunun için biraz kendinizi dinlendirmeniz, oyuna daha dinç devam etmeniz için önemlidir.

Basketbol 21 Nasıl Bitirilir?

Basketbol 21 nasıl oynanır konusunda bilgi sahibi olan basketbol severler, oyunu bitirmek için de bazı kurallara dikkat etmelidir. Bir oyunun sonunda; 11 puan alan oyuncuların puanları, oynanan bir sonraki oyuna taşımalarına müsaade edilir.

Bunun anlamı; daha az yeteneği olan oyuncular için bir handikap sistemi olmasıdır. Bu yüzden oyunun bitebileceği birçok yol bulunuyor.

 • Bazı versiyonlarda bir oyuncunun, tam olarak 21 puan alması şart koşulur ve eğer 21 puan üzeri puana ulaşırsa, puanları önceden belirlenen miktara, çoğunlukla 11’e sıfırlanacaktır.

 • Üçlük ya da serbest atışın kaçırılması durumunda handikap sistemi, puanları düşürür.

 • 2 ya da daha fazla oyuncu; 19 sayısında berabere kaldığında, 21 sayısına ulaşan ilk oyuncu, kazanmak içi 2 ek puan almak zorundadır.

21 sayısının aşıldığı durumlarda cezalandırma vardır ve oyunun kazanılması için, oyuncunun serbest atış ve 3 sayılık atış yapması gerekecektir.

SSS

Basketbol 21 oyunu daha zorlu hale nasıl getirilir?

Şut atan oyuncunun 13 sayıdan daha az puanı varsa, oyunun daha zorlu hale getirilmesi için, puanı azaltma cezası verilir.

Serbest atış kaçırılırsa ceza verilebilir mi?

Basketbol 21 oyununun daha zorlu hale getirilebilmesi için serbest atışı kaçıranların sayısının düşürülmesi ceza olarak verilebilir.

Basketbol 21’de rövanş yapılabilir mi?

Basketbol 21 temel kurallarına göre, 21 sayıya ulaşan kazanır ve oyun biter. Ancak isteğe bağlı olarak rövanş maçı her zaman yapılabilir.